Kofeina bezwodna – najnowsze ustalenia naukowców dotyczące kofeiny

Kofeina bezwodna to czysta kofeina w postaci odwodnionej. Pozyskuje się ją z ziaren kawy, jak również z ziaren kakaowca, owoców guarany, liści herbaty i yerba mate.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że spożycie kofeiny, w wysokości około 400 mg kofeiny dziennie, może być częścią zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Kobietom w ciąży i karmiącym piersią zaleca się ograniczenie spożycie kofeiny do 200 mg dziennie.

Wpływ kofeiny na bezpieczeństwo jazdy na rowerze i prowadzenie auta

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, na podstawie których stwierdzili, że kofeina istotnie zwiększa czujność i dokładność, jeśli chodzi o wykrywanie i śledzenie poruszających się obiektów. Może mieć to duże znaczenie w codziennych sytuacjach, takich jak uprawianie sportu, jazda na rowerze, czy prowadzenie samochodu.

Wpływ kofeiny na starzenie się mózgu

Badania sugerują, że regularne i umiarkowanie spożywanie kofeiny przez całe życie może spowolnić zaburzenia poznawcze w starszym wieku. Kofeina może wspomagać układ nerwowy, a niektóre badania mówią nawet o jej możliwym wpływie na wolniejsze starzenie się mózgu.

W badaniach wykazano, że ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona maleje o 24-32 proc. u osób, które zwiększyły dzienną ilość przyjmowanej kofeiny.

Istnieją również badania, w których wykazano, że ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera u osób po 65. roku życia, które codziennie piły kawę, zmalało o 31%.

Wpływ kofeiny na poprawę nastroju i zwiększenie motywacji

Badania wskazują, że kofeina wpływa na uwalnianie dopaminy, co poprawia nastrój. Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w postrzeganiu przyjemności, wzorców myślowych i zdolności planowania. Pomaga się skupić i wykonywać zadania z większym entuzjazmem. Ma to bezpośrednie przełożenie na lepsze wyniki.

Zalety stosowania kofeiny bezwodnej

Bezwodna kofeina to coraz bardziej popularny suplement diety. Pomaga zredukować masę ciała oraz poprawia wyniki sportowe. Dzięki przyjmowaniu kofeiny bezwodnej można dostarczyć do organizmu większą dawkę kofeiny, bez konieczności picia dużych ilości kawy, herbaty lub napojów energetycznych.

Możesz precyzyjnie określić dzienną dawkę kofeiny i łatwiej kontrolować spożytą ilość.

Możesz ją również wygodnie dodać do swoich ulubionych napojów i posiłków

Jak długo utrzymują się efekty działania kofeiny?

Kofeina zaczyna działać bardzo szybko, już po 10 minutach od spożycia. Maksymalny poziom osiąga w ciągu 30-60 minut. Jest wysyłana bezpośrednio do krwiobiegu i mózgu – dlatego po spożyciu kofeiny odczuwamy szybko wzrost energii. To, jak długo utrzymują się efekty działania kofeiny zależy od wielu czynników. Zazwyczaj połowa dawki kofeiny zostaje usunięta z organizmu po czasie od 3 do 5 godzin.