Olejki eteryczne naturalne, Olejek Zapachowy

Olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin mogą odmienić Twój nastrój – poprawić samopoczucie lub wspomagać relaks. Jak jeszcze wykorzystuje się te cenne składniki? Z czego są one pozyskiwane i w jaki sposób się je wytwarza? Dowiedz się więcej o tej kategorii produktów dostępnych w sklepie internetowym CristalChem. Poznaj bogactwo zapachów i cenne właściwości naturalnych substancji!

Rozwiń/zwiń

Czym są olejki eteryczne? Poznaj ich wyjątkowe właściwości

Olejek eteryczny to silnie skoncentrowana substancja zapachowa, którą pozyskuje się z różnych części roślin. Mogą być pozyskiwane np. poprzez destylację parą wodną – to najpopularniejsza metoda. Wybrane części roślin umieszcza się w zbiorniku, przez który przepuszczana jest para wodna – rozbija ona komórki roślinne i uwalnia olejki eteryczne. Kolejnym krokiem jest skraplanie w chłodnicy, a następnie oddzielenie olejków od wody. 

Charakteryzują się słabą rozpuszczalnością w wodzie, ale dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholu. Mogą składać się z nawet 300 (lub więcej) związków w różnym stężeniu i o odmiennych właściwościach! Do najważniejszych składników zalicza się m.in. terpeny, estry, aldehydy, czy ketony. To właśnie z powodu zróżnicowania pod względem składu, olejki eteryczne wyróżniają się tak wieloma możliwościami ich zastosowania. Właściwości tych naturalnych substancji uzależnione są m.in. od:

  • gatunku i odmiany rośliny, z której pozyskano olejek,
  • warunków środowiskowych, w jakich roślina się rozwijała,
  • metody izolacji.

Unikalne cechy olejku uzależnione są także od tego, z której części rośliny został on wytworzony. Pozyskuje się je bowiem z kwiatów, owoców, liści, korzeni lub nasion. Ze względu na posiadane właściwości są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, a nawet spożywczym. Stosuje się je także w perfumiarstwie, a często stają się składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów, tj. żele myjące, balsamy, szampony, odżywki i wcierki. Nie tylko nadają kosmetykom piękny zapach, ale także mogą wpływać korzystnie na kondycję skóry i włosów.

Jak działają olejki zapachowe?

Olejki to substancje wyróżniające się nie tylko wyjątkowymi walorami zapachowymi, ale także mogące przynieść korzyści dla Twojego samopoczucia. Mogą wspomagać relaks i łagodzić napięcie lub dodawać energii i działać pobudzająco. Niektóre związki mogą sprzyjać koncentracji i pomagać w czasie kreatywnej pracy. Rozpylając olejek za pomocą dyfuzora lub dodając go do kąpieli, możesz wpłynąć korzystnie na jakość swojego snu.

Olejki eteryczne naturalne mogą być wykorzystywane np. w aromaterapii, dodawane do kąpieli relaksacyjnych, a także stosowane w roli naturalnych perfum. Ich cechą charakterystyczną jest bowiem intensywny zapach. Używa się ich podczas masażu, czy inhalacji. Nadają się także do użycia w saunie!

Niektóre olejki eteryczne mogą wykazywać działanie antybakteryjne. W badaniach wykazano, że mogą powodować uszkodzenia błony komórkowej bakterii oraz jej ściany, w efekcie prowadząc do ich rozpuszczenia. Takimi właściwościami wyróżnia się np. olejek z eukaliptusa, oregano lub mięty pieprzowej. Natomiast olejek z melisy i szałwiowy mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe. Z kolei olejek rozmarynowy może być wykorzystywany wspomagająco w kuracjach przeciwgrzybiczych. Czy olejki eteryczne na katar to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że mogą przynieść ulgę, jeśli zmagasz się z zatkanym nosem.

Olejki zapachowe do świec, dyfuzorów i kominków

Czy wiesz, że olejki eteryczne do dyfuzora mogą pomóc wyciszyć się przed snem? Wystarczy przygotować mieszankę wody lub oleju bazowego z kilkoma kroplami aromatycznej substancji, a w celu uwolnienia zapachu możesz wykorzystać dyfuzor lub kominek ceramiczny. W ten prosty sposób możesz wprowadzić do pomieszczenia atrakcyjny, naturalny zapach. Ponadto niektóre olejki zapachowe mogą skutecznie odstraszać owady (np. lawendowy, cytrusowy, eukaliptusowy). Wystarczy zaledwie kilka kropli aromatycznego olejku, aby wypełnić przestrzeń urzekającym zapachem. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz olejki zapachowe do świec – wystarczy, że do roztopionego wosku dodasz kilka kropli olejku, aby w Twoim otoczeniu pojawiła się piękna woń.

Gdzie kupić olejki zapachowe?

Przed zakupem warto upewnić się, czy olejki zapachowe nie zawierają żadnych sztucznych substancji, ani konserwantów, które mogłyby zmieniać ich właściwości. Dzięki temu zachowują swoją oryginalną formułę i pozwalają czerpać z roślin to, co najcenniejsze. Najlepsze produkty powinny być bezpieczne i nadawać się do wielu różnych zastosowań. 

Możesz wybrać jeden z ulubionych zapachów lub samodzielnie przygotować ciekawą kompozycję aromatów, łącząc różne naturalne olejki eteryczne. Pamiętaj jednak, że warto kupić olejki zapachowe wytwarzane ze starannie wyselekcjonowanych części roślin. Każdy składnik ma swoje unikalne właściwości i walory zapachowe! Zapoznaj się z unikalnymi cechami dostępnych olejków i wybierz ten produkt, którego działanie i zapach odpowiadają Twoim indywidualnym oczekiwaniom.

Źródła:

  1. Król S., Skalicka-Woźniak K., Kandefer-Szerszeń M., Stepulak A. Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2013, 67, 1000-1007. Dostęp online: https://phmd.pl/api/files/view/29327.pdf [22.09.2023]