Kwas L-Askorbinowy

Kwas L-askorbinowy to związek chemiczny o wzorze molekularnym C6H8O6, powszechnie znany jako witamina C. Ma formę białego, krystalicznego proszku. Wyróżnia się łatwą rozpuszczalnością w wodzie. To jeden z najpopularniejszych składników o wielokierunkowym działaniu na organizm człowieka.

Rozwiń/zwiń

Kwas askorbinowy jest pozyskiwany z wielu różnych źródeł, a szczególnie z owoców i warzyw zawierających witaminę C. Istnieje także możliwość pozyskania go na skalę przemysłową. Wówczas produkowany jest poprzez biosyntezę z glukozy, a następnie poddawany hydrolizie enzymatycznej i innym reakcjom chemicznym. 

Jak działa kwas askorbinowy?

Kwas L-askorbinowy ma właściwości przeciwutleniające i wykazuje zdolność do wpływania na reakcje redoks, co czyni go niezastąpionym składnikiem w wielu dziedzinach nauki i technologii. Substancja ta uczestniczy w procesie przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów w ludzkim organizmie. Kwas L-askorbinowy bierze udział w procesie powstawania tkanki łącznej, stymuluje proces syntezy kolagenu, wpływając tym samym na szybkość gojenia się ran.

Kwas askorbinowy w proszku to jeden z niezbędnych składników znajdujących zastosowanie w przemyśle i laboratoriach. Ze względu na silne właściwości przeciwutleniające, często znajduje się na liście składników kremów i preparatów o działaniu pielęgnującym. W przemyśle farmaceutycznym kwas L-askorbinowy jest stosowany jako substancja pomocnicza w produkcji leków o działaniu chroniącym przed negatywnym wpływem wolnym rodników. Warto dodać, że proszek dostępny w tej kategorii naszego sklepu internetowego używany jest jako czynnik redukujący i utleniający w procesie syntezy organicznej. Pełni także funkcję katalizatora w reakcjach chemicznych.

Kwas L-askorbinowy – możliwości zastosowania w laboratoriach

Kwas askorbinowy to substancja, która ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, jest powszechnie wykorzystywana przez profesjonalistów w celach badawczych. Stosowana jest jako referencyjny przeciwutleniacz w testach oceny zdolności utleniającej innych związków. Substancja ta jest używana również jako czynnik redukujący lub utleniający, katalizujący różne reakcje chemiczne.

Czy wiesz, że kwas L-askorbinowy jest używany w eksperymentach biologicznych? Wykazuje zdolności ochronne wobec biomolekuł, takich jak białka, lipidy i DNA i zabezpiecza je przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Pomaga tym samym utrzymać stabilność komórek i tkanek w hodowli. Kwas askorbinowy to składnik badań farmakokinetycznych i farmakodynamicznych, służących do weryfikacji skuteczności, bezpieczeństwa oraz interakcji leków z innymi substancjami.

Kwas L-askorbinowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym – działa jako przeciwutleniacz, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W rezultacie może wpływać na opóźnienie procesów starzenia oraz pomagać w utrzymaniu zdrowego, promiennego wyglądu skóry. To składnik kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania oraz pielęgnacji twarzy, całego ciała, skóry głowy i włosów. Kwas L-askorbinowy może przyczyniać się do poprawy kondycji i zdrowego wyglądu skóry, a ponadto działać wspomagająco w leczeniu trądziku i blizn. Wspiera także ochronę naskórka przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

Chcesz kupić witaminę C kwas askorbinowy w proszku? Wybierz produkt z oferty CristalChem!

Kwas askorbinowy w proszku dostępny w tej kategorii jest odczynnikiem chemicznym przeznaczonym do wielu zastosowań. Wybierają go profesjonaliści, badacze i naukowcy z różnych dziedzin. Jeśli szukasz produktów wysokiej jakości, z gwarancją czystości – postaw na asortyment sklepu internetowego CristalChem! Sprzedajemy wyłącznie towary pochodzące od zaufanych, renomowanych producentów, którzy dbają o jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów.

W tej kategorii znajdziesz produkty w różnych pojemnościach. Przygotowaliśmy zróżnicowany asortyment, aby każdy z naszych klientów mógł wybrać produkt dostosowany do jego zapotrzebowania. Wybierz kwas askorbinowy 1 kg lub 500 g. Kwas L-askorbinowy dostępny ofercie sklepu internetowego Cristal Chem to odczynnik chemiczny przeznaczony do użytku profesjonalnego. Jest produktem certyfikowanym

Naszym celem jest zapewnienie dostępności odczynników chemicznych wyróżniających się doskonałą jakością i wysokim poziomem czystości. Dzięki temu sprawdzają się one w użytku profesjonalnym i pozwalają uzyskiwać zadowalające, powtarzalne wyniki. Wszystkie produkty starannie pakujemy i zabezpieczamy na czas transportu, aby dotarła do Ciebie przesyłka nieuszkodzona, którą będziesz mógł wykorzystać w swojej pracy naukowej.

Nr CAS: 50-81-7

Źródła:

  1. Kałwa, K., Wilczyński, K. (2017). Kwas askorbinowy – budowa, właściwości i funkcje w organizmie człowieka. Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego, 4/4(24), 8-13. Dostęp: http://ips.wm.tu.koszalin.pl/doc/2017/4_2017/pdf/(3)%20Ka%C5%82wa.pdf
  2. Janda Katarzyna, Kasprzak Magdalena, Wolska Jolanta: Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pomeranian Journal of Life Sciences, Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie, vol. 61, no. 4, 2015, pp. 419-425 https://ppm.edu.pl/info/article/PUM4a3ac5fc5ef44680a35139dfa472e937/