Kwas borowy – doskonały na plamy i nie tylko

Kwas borowy to rozpuszczalny w wodzie biały związek, który występuje naturalnie. Składa się z tlenu, boru i wodoru. W przyrodzie występuje pod postacią minerału – sassolinu. Nazwa pochodzi od laguny Sasso w Toskanii, gdzie został odkryty.

Często nazywa się go kwasem bornym lub boraksem.

Jest naturalnie obecny w warzywach, większości owoców, zbożach i orzechach. Jednak nie jest dla nas wyczuwalny, ponieważ kryształy kwasu borowego są bezwonne i nie mają smaku.

Kwas borowy jako substancja basenowa.

Kwas borowy często jest nazywany chemiczną substancją basenową. Pomaga ustabilizować pH wody i wyeliminować glony. Pozwala utrzymać czystą wodę, zmniejszając ilość potrzebnego chloru. Wykorzystywany jest również do usuwania grzybów w wodzie basenowej.

Kwas borowy jako środek czyszczący i odplamiacz. Dokonały na mrówki.

Kwas borowy to doskonały środek usuwający wszelkiego rodzaju pleśń. Pojawia się jako składnik środków owadobójczych. Skutecznie walczy z mrówkami, karaluchami, pchłami i rybkami cukrowymi. Wystarczy dodać go do wody z cukrem.

Pomaga pozbyć się uporczywych plam z ubrań. Warto dodać go do zwykłego proszku w trakcie prania.

Służy również do usuwania zabrudzeń i zapachów z kuchni i łazienki.

Kwas borowy wykorzystywany w przemyśle chemicznym.

Kwas borowy jest substancją trudnopalną, stąd ma szerokie zastosowanie w produkcji mebli, materacy i izolacji. Chroni drewno przed owadami i grzybami.

Jest stosowany do produkcji włókna szklanego, wyrobów szklanych i szkła stosowanego w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (LCD).

Kwas borowy jest również wykorzystywany do garbowania skór.

Jego mieszanka z naftą lub olejem roślinnym stanowi doskonały smar, który można stosować na powierzchniach ceramicznych lub metalowych.

Kwas borowy jest również używany w takich produktach jak farby, pestycydy, nawozy, emaile i glazury.

Kwas borowy pomocny w leczeniu schorzeń skóry oraz dróg oddechowych.

Jak wykazują badania naukowe kwas borowy może być stosowany w leczeniu licznych schorzeń skóry. Pomaga również na oparzenia czy stłuczenia. Nie należy go jednak stosować na rozległe rany.

Może być również wykorzystywany w kuracji stanów zapalnych dróg oddechowych i śluzówki nosa. Znajduje się w recepturach preparatów do płukania gardła.

Prawidłowo stosowany kwas borowy może przynieść wiele korzyści.