Tauryna Kryształ

Tauryna to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów, występujący naturalnie w tkankach zwierzęcych, a największą jej zawartością wyróżniają się mięśnie, serce, mózg i siatkówka oka. To substancja wytwarzana wewnątrz organizmu, a jej całkowita zawartość wynosi zazwyczaj nie więcej niż 0,1% całkowitej masy ciała. Tauryna uczestniczy w przebiegu wielu procesów chemicznych. 

Rozwiń/zwiń

Co to jest tauryna?

Tauryna, a dokładnie 2-aminoetanosulfonianowa to organiczny związek siarki, który odgrywa istotną rolę w wielu procesach chemicznych. Jak działa na ludzki organizm? Może wpływać na przemieszczanie i magazynowanie azotu, czyli pierwiastka niezbędnego do regeneracji i odbudowy tkanek po ćwiczeniach. Ponadto azot może wykazywać działanie pobudzające do wytwarzania insuliny, czego rezultatem będzie bardziej efektywny przyrost masy mięśniowej. Substancja ta wykazuje działanie stymulujące, przyczynia się do zwiększenia poboru tlenu przez mięśnie podczas wysiłku. Dzięki temu trening może być zdecydowanie intensywniejszy. Zwróćmy uwagę, że niektóre analizy wskazują, iż jednorazowy krótkotrwały wysiłek fizyczny o dużej intensywności, podobnie jak wysiłek wytrzymałościowy, mogą prowadzić do obniżenia poziomu tauryny w mięśniach.

Jakie właściwości posiada tauryna?

Tauryna pełni funkcję neurotransmitera, biorąc udział w przewodnictwie nerwowym. Pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej organizmu. Badania wskazują również, że tauryna wykazuje właściwości antyoksydacyjne, może tym samym wspierać ochronę komórek przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Czy wiesz, że tauryna ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego? Uczestniczy w syntezie tłuszczy i może sprzyjać wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ponadto bierze udział w procesie osmoregulacji, a także:

  • sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
  • odgrywa rolę neuroprzekaźnika,
  • może wspomagać koncentrację i korzystnie wpływać na zdolność uczenia się.

Wśród naturalnych źródeł tauryny wymienia się przede wszystkim ryby i owoce morza. Substancja obecna jest także w mleku i jego przetworach. Właśnie dlatego niektórzy weganie i wegetarianie decydują się na uzupełnienie diety, sięgając po suplementy diety zawierające taurynę. 

Gdzie wykorzystywana jest tauryna w proszku?

Tauryna w proszku to odczynnik chemiczny przeznaczony do użytku przez profesjonalistów. Produkty dostępne w tej kategorii sklepu internetowego CristalChem zostały wyprodukowane ze starannie wyselekcjonowanych surowców, zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości. Dzięki temu staje się wszechstronnym produktem, który nadaje się do wielu różnorodnych zastosowań. W jakich dziedzinach wykorzystywana jest tauryna kryształ? Substancji tej używa się m.in. w branży kosmetycznej, do produkcji kosmetyków i produktów o działaniu pielęgnacyjnym. Może bowiem wpływać korzystnie na syntezę kolagenu w skórze, a tym samym działać przeciwstarzeniowo, wygładzająco i poprawiać elastyczność i jędrność, przywracając młodzieńczy wygląd.

Czysta tauryna wykorzystywana jest w przemyśle chemicznym w roli katalizatora, środka buforującego oraz regulatora pH w różnych procesach syntez chemicznych. Substancji też używa się także w przemyśle elektrochemicznym – działa jako elektrolit w bateriach i ogniwach paliwowych. Po omawiany składnik sięgają naukowcy, badacze i profesjonaliści działający w dziedzinie chemii, farmacji i biotechnologii. Tauryna kryształ wykorzystywana jest m.in. w sektorze przemysłowym.

Tauryna bywa dodawana do napojów energetyzujących. Substancja ta może pojawiać się w różnej ilości, dlatego przed spożyciem warto dokładnie zapoznać się z listą składników i ich zawartością.

Wybierz sklep, który oferuję taurynę wyróżniającą się wysoką jakością i czystością

Chcesz kupić najlepszą taurynę w proszku, którą będziesz mógł wykorzystać w swojej pracy naukowej i podczas prowadzenia eksperymentów? Wybierz produkty od zaufanego, renomowanego sprzedawcy! W ofercie sklepu internetowego CristalChem znajdziesz szeroki wybór odczynników chemicznych, w tym tauryna puszysta, które wyróżniają się najwyższą czystością i doskonałą jakością. Produkty są pozyskiwane i przechowywane w bezpiecznych warunkach, a także skutecznie chronione przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dostępne odczynniki odpowiadają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów i spełniają ich oczekiwania. Sprzedajemy taurynę w proszku w szczelnych opakowaniach o różnych pojemnościach. Dzięki temu każdy może wybrać produkt dostosowany do własnych wymagań.

Szukasz odczynników chemicznych wyróżniających się wysoką jakością? Przyjrzyj się dokładnie produktom dostępnym w różnych kategoriach naszego sklepu internetowego! Przygotowaliśmy szeroki wybór substancji przeznaczonych do różnych zastosowań. Złóż zamówienie i ciesz się wiarygodnymi, powtarzalnymi wynikami w swojej pracy naukowej. Przesyłkę bezpiecznie zapakujemy i sprawnie dostarczymy pod wskazany adres. Jeśli masz wątpliwości, który odczynnik chemiczny wybrać lub chcesz zadać nam dodatkowe pytania, zwróć się o naszych doradców.

Nr CAS: 58-08-2

Źródła:

  1. Balawejder-Biśto A., Pyka-Pająk A. Kofeina – substancja znana czy poznawana. Farmacja Polska, ISSN 2544-8552. Tom 78, nr 8, 2022, ss. 430-441.
  2. Willson C. The clinical toxicology of caffeine: A review and case study. Toxicology Reports 2018; 5: 1140–1152. doi: 10.1016/j. toxrep.2018.11.002.
  3. Przybylski J. Kofeina bezwodna – mechanizm działania, wpływ na zdolności wysiłkowe oraz efekty uboczne stosowania. Dostęp: https://dietetyk.edu.pl/kofeina-bezwodna/