Kofeina bezwodna

Kofeina to naturalnie występujący stymulant ośrodkowego układu nerwowego. Pozyskiwania jest z różnych gatunków roślin, np. ziaren kawy, zarodków nasion koli, liści krzewu herbacianego i ostrokrzewu paragwajskiego. Każda z tych roślin charakteryzuje się inną zawartością kofeiny. Uważa się, że kofeina pełni funkcję ochronną wobec roślin, w których naturalnie występuje, ponieważ zabezpiecza przed owadami i drapieżnikami.

Rozwiń/zwiń

Czym jest kofeina bezwodna i jakie są jej właściwości?

Czysta kofeina bezwodna to biały bezwonny proszek o gorzkim smaku. Jest umiarkowanie rozpuszczalna w wodzie w temperaturze pokojowej oraz w etanolu. Doskonale natomiast rozpuszcza się we wrzącej wodzie. Jest związkiem produkowanym głównie w młodych liściach kawowca i stopniowo zwiększa swoją zawartość w okresie dojrzewania tych części roślin. Kofeinę można w łatwy sposób wyodrębnić, a następnie wykorzystać do produkcji wielu preparatów przeznaczonych do spożywania oraz środków do użycia zewnętrznego.

Kofeina to związek, który szybko wchłaniany jest z przewodu pokarmowego, a następnie sprawnie dystrybuowany po całym organizmie. Przenika do przestrzeni wodnej tkanek poprzez błony komórkowe. Badania wskazują, że jest to substancja  hydrofobowa na tyle, aby przekroczyć barierę krew-mózg i barierę łożyskową. Kofeina niemal całkowicie jest metabolizowana w wątrobie, a wyłącznie 2% wydalane jest w niezmienionej formie wraz z moczem.

Poznaj mechanizm działania bezwodnej kofeiny w proszku!

Jak działa kofeina bezwodna puszysta? To psychostymulant działający jako antagonista receptora adenozynowego. Wpływa stymulująco na aktywność ośrodków rdzeniowych, błędnych, naczynioruchowych i oddechowych w mózgu. Pobudza uwalnianie neuroprzekaźników, tj. acetylocholina, dopamina, czy noradrenalina. W konsekwencji może wpływać korzystnie na nastrój i ogólne samopoczucie, prowadzić do pobudzenia organizmu, poprawiać koncentrację i pomagać w likwidowaniu zmęczenia fizycznego. Kofeina bywa określana jako substancja psychoanaleptyczna, ponieważ sprzyja pobudzeniu zarówno procesów myślowych, jak i wegetatywnych. Stosowana jest głównie w celu zwalczania zmęczenia i senności.

W jakich dziedzinach wykorzystywana jest bezwodna kofeina w proszku?

Kofeina bezwodna znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest substancją wykorzystywaną do przygotowywania napojów gazowanych oraz o działaniu energetyzującym. Używana jest także w dziedzinie farmacji – to składnik wielu różnych leków. Najczęściej jest ona dostępna w postaci tabletek lub kapsułek. Badania wskazują, że farmaceutyki zawierające kofeinę mogą prowadzić do zmniejszenia odczuwania zmęczenia i podwyższenia stopnia koncentracji. 

Kofeina bezwodna w proszku zyskała popularność w grupie sportowców, ponieważ może wpływać na stężenie glukozy, stymulować wymianę gazową w płucach i sprzyjać zwiększeniu częstości akcji serca. Badacze wskazują, że substancja ta może prowadzić do redukcji zmęczenia odczuwanego podczas wysiłku oraz sprzyjać efektywności treningowej.

Kofeina bezwodna krystaliczny proszek jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Wyróżnia się bowiem wysoką aktywnością biologiczną i zdolnością do penetracji bariery skórnej. Kofeina to jeden ze związków aktywnych zawartych w preparatach antycellulitowych, ponieważ może zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu w komórkach. Badania dowodzą, że substancja ta wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu wspiera ochronę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Spowalnia zatem proces fotostarzenia skóry. Może przyczyniać się także do zwiększenia mikrokrążenia krwi w skórze oraz stymuluje porost włosów. 

Gdzie kupić kofeinę bezwodną wysokiej jakości?

W swojej pracy naukowej wykorzystujesz odczynniki chemiczne? Szukasz preparatów, dzięki którym uzyskasz zadowalające, wiarygodne i powtarzalne wyniki? Zdecyduj się na zakup produktów pochodzących od sprawdzonych, renomowanych producentów i dystrybutorów. Sprzedajemy odczynniki chemiczne, z których z powodzeniem korzystają profesjonaliści, naukowcy i badacze prowadzący eksperymenty. Dostępna jest u nas m.in. kofeina bezwodna indyjska oraz kofeina bezwodna chińska – wybierz ten produkt, który odpowiada Twoim oczekiwaniom.

W zróżnicowanym asortymencie sklepu internetowego CristalChem znajdziesz kofeinę w różnych pojemnościach. Kofeina bezwodna naturalna certyfikowana zapakowana jest w szczelne opakowania, w których biały proszek jest starannie zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, który produkt wybrać, skorzystaj z porad naszych doradców! Powiedz nam, do jakiego celu potrzebujesz odczynniki chemiczne i jaki jest Twój cel, a my chętnie doradzimy. Sklep CristalChem to miejsce, w których znajdziesz czystą, naturalną kofeinę pozbawioną jakichkolwiek dodatków. Jesteśmy dystrybutorem oferującym wyłącznie produkty certyfikowane, które służą do badań i rozwoju. Pamiętaj, aby zawsze używać ich zgodnie z przeznaczeniem i wskazaniami podanymi przez producenta.

Nr CAS: 58-08-2

Źródła:

  1. Balawejder-Biśto A., Pyka-Pająk A. Kofeina – substancja znana czy poznawana. Farmacja Polska, ISSN 2544-8552. Tom 78, nr 8, 2022, ss. 430-441.
  2. Willson C. The clinical toxicology of caffeine: A review and case study. Toxicology Reports 2018; 5: 1140–1152. doi: 10.1016/j. toxrep.2018.11.002.
  3. Przybylski J. Kofeina bezwodna – mechanizm działania, wpływ na zdolności wysiłkowe oraz efekty uboczne stosowania. Dostęp: https://dietetyk.edu.pl/kofeina-bezwodna/