Tauryna

Suplementacja tauryną jest rekomendowana dla osób, które intensywnie trenują.

Zastanawiasz się, co to jest tauryna? To organiczny związek siarki, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu wielu procesów chemicznych. Występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Jakie właściwości ma tauryna i jakie dokładnie funkcje odgrywa? Jest substancją znajdującą szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dowiedz się, jakie właściwości ma tauryna w proszku i gdzie można ją wykorzystać.

Rozwiń/zwiń

Czym jest tauryna?

Co to tauryna? Jest to aminokwas niebiałkowy – pełna nazwa to kwas 2-aminoetylosulfonowy, który naturalnie występuje w tkankach zwierzęcych. Największą jej zawartością wyróżniają się mięśnie szkieletowe, serce, mózg oraz siatkówka oka. Tauryna jest związkiem wytwarzanym wewnątrz organizmu (głównym organem odpowiedzialnym za jej syntezę jest wątroba). Jej zawartość w ciele wynosi około 0,1% całkowitej masy ciała, a na ilość wpływa zdolność komórek do syntezy. Często jednak produkcja endogenna jest niewystarczająca.

Tauryna jest także dostarczana wraz z pożywieniem. Do jej bogatych źródeł zalicza się produkty pochodzenia zwierzęcego, szczególnie ryby i owoce morza. Obecna jest także w mleku i jego przetworach. Związek ten często znajduje się na liście składników napojów energetycznych – dodawany jest w różnej ilości, dlatego zawsze warto sprawdzić zawartość tej substancji na liście składników.

Różne możliwości wykorzystania tauryny w proszku

Tauryna wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, jako jeden ze składników w produkcji preparatów przeznaczonych do pielęgnacji (najczęściej w kosmetykach o działaniu odmładzającym, poprawiającym elastyczność skóry). W przemyśle chemicznym tauryna w proszku używana jest w roli katalizatora i regulatora pH. Wykorzystują ją także naukowcy i badacze w dziedzinie, chemii, farmacji i biotechnologii. Tauryna używana jest również do produkcji suplementów diety oraz odżywek stosowanych przez sportowców.”)

Tauryna – działanie

Tauryna jest związkiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Bierze udział w trawieniu tłuszczy i uczestniczy w absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Chroni także komórki wątroby przed działaniem szkodliwych substancji. Jakie jeszcze działanie wykazuje tauryna? W mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych bierze udział w procesie osmoregulacji i przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Ponadto wspomaga ochronę komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym oraz uczestniczy w pobieraniu i wydatkowaniu glukozy. Ma znaczenie także dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pełniąc rolę neuroprzekaźnika. Może wspierać koncentrację i wpływać na zdolność uczenia się.

Tauryna w proszku – kiedy po nią sięgnąć?

Właściwości tauryny sprawiają, że bywa ona wykorzystywana wspomagająco w terapii schorzeń układu krążenia, cukrzycy, czy w przypadku uszkodzenia wątroby. W niektórych badaniach wykazano, że jednorazowy krótkotrwały wysiłek fizyczny o dużej intensywności, a także wysiłek wytrzymałościowy, mogą prowadzić do spadku poziomu tauryny w mięśniach. Jednocześnie zaobserwowano, że jej zawartość w mięśniach wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie, jeśli wysiłek fizyczny jest powtarzalny. Osoby podejmujące aktywność sięgają po taurynę w celu utrzymania jej dużej zawartości, co może przyczyniać się do ograniczenia zmęczenia mięśni. Ponadto składnik ten może poprawiać energetykę komórek i wpływać korzystnie na efektywność treningu. Tauryna wpływa stymulująco na produkcję insuliny, dzięki czemu wspiera proces budowania masy mięśniowej. Przyczynia się także do zwiększenia poboru tlenu przez mięśnie podczas wysiłku, co pozwala trenować przez dłuższy czas z wyższym poziomem intensywności. Związek ten wspomaga również proces regeneracji po wysiłku fizycznym.

Jaką taurynę wybrać i gdzie ją kupić?

Najlepsza tauryna to taka, która pozbawiona jest sztucznych dodatków i zbędnych wypełniaczy. Chcąc mieć pewność, że preparat będzie wysokiej jakości, warto kupić go u zaufanego sprzedawcy. Produkty dostępne w ofercie sklepu internetowego CristalChem zostały wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Możesz mieć pewność, że tauryna kupiona od nas przechodzi rygorystyczne kontrole na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Oferowana tauryna w proszku jest odczynnikiem chemicznym wykorzystywanym w sektorze przemysłowym, przeznaczonym do użytku przez profesjonalistów. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z asortymentem naszego sklepu internetowego. Gwarantujemy nie tylko dostęp do produktów wysokiej jakości, ale także profesjonalną obsługę i sprawną realizację zamówień.

Nr CAS: 107-35-7

Źródła:

  1. Dziewiecka H., Kasperska A., Zembroń-Łacny A. Zastosowanie związków siarkowych w sporcie; biotyna, tiamina i tauryna. Medycyna Sportowa 2010, 1(6), 26, 11-18. Dostęp online: https://publisherspanel.com/api/files/view/10253.pdf [22.09.2023].