Benzokaina puszysta Czysta 99,9%

Benzokaina jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy estrów. Ma formę ciała stałego. Jest białym (czasami przybiera barwę lekko żółtą), bezwonnym proszkiem, trudno rozpuszczalnym w wodzie, ale dobrze rozpuszczalnym w etanolu. Charakterystyczny jest gorzki smak benzokainy. Anestezyna jest odczynnikiem chemicznym powszechnie wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym, a nawet spożywczym.

Rozwiń/zwiń

Jak działa benzokaina?

Benzokaina to jedna z najczęściej stosowanych substancji o działaniu miejscowo znieczulającym. Jest środkiem powszechnie wykorzystywanym w różnych dziedzinach medycyny i stomatologii. Benzocainum to związek stosowany głównie w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu pojawiającego się w różnych częściach ciała, a szczególnie w jamie ustnej, gardle, w uszach, a także na powierzchni błon śluzowych i skóry.

Jak dokładnie działa benzokaina? Jej mechanizm polega na zablokowaniu przewodnictwa impulsów nerwowych w okolicy stosowania. W rezultacie prowadzi zatem do zmniejszenia odczuwania bólu. Obszar, w którym została zastosowana, staje się okresowo znieczulony. Substancja ta odpowiada za blokowanie kanałów sodowych w błonach komórkowych, w efekcie hamując przepływ jonów sodowych, czego konsekwencją jest zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych.

Gdzie wykorzystuje się benzokainę w proszku?

Do jakich celów stosowana jest anestezyna? Wykorzystuje się ją do tworzenia receptur preparatów przeznaczonych do leczenia ukąszeń owadów, oparzeń słonecznych i różnych chorób skóry, tj. atopowe zapalenie skóry. Benzokaina poza działaniem przeciwbólowym może łagodzić inne dolegliwości, np. uciążliwe swędzenie i pieczenie skóry.

Zastanawiasz się, dlaczego benzokaina jest chętnie wykorzystywana przez badaczy, naukowców i profesjonalistów? Cieszy się popularnością ze względu na udowodnioną w wielu analizach skuteczność w łagodzeniu bólu, a także szybkość i długi czas działania. Uzyskane efekty mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin.

Czy wiesz, że benzokaina stosowana jest także w akwarystyce? Substancja ta w postaci 10%-ego roztworu etanolowego po dodaniu do wody wywołuje efekt ogłuszający na ryby. Jest to działanie skuteczne, jednak krótkotrwałe – efekt utrzymuje się przez okres nie dłuższy niż 10-15 minut. 

Właściwości i wyjątkowe działanie benzokainy są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym w maściach, żelach i sprayach, a także preparatach przeznaczonych do stosowania na skórę poparzoną, np. promieniowaniem słonecznym. Anestezynę stosuje się także w różnych procedurach diagnostycznych i terapeutycznych, tj. zabiegi chirurgiczne, wstawianie cewników, czy pobieranie krwi. Środki miejscowo znieczulające są używane w celu złagodzenia bólu i dyskomfortu towarzyszącego drobnym urazom, czy podrażnieniom skóry. Preparat zawierający benzokainę można zastosować bezpośrednio na skórę lub powierzchnię błony śluzowej wymagającej działania znieczulającego. Obszar ten staje się zdecydowanie mniej wrażliwy na bodźce.

Jak używać benzokainy?

Benzokaina w proszku jest odczynnikiem chemicznym przeznaczonym do stosowania przez profesjonalistów. Podczas użycia należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i wykorzystywać produkt wyłącznie w sposób wskazany przez producenta. Nie należy wdychać pyłu, ponieważ mógłby doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych. Przed rozpoczęciem eksperymentów, konieczne jest nałożenie rękawiczek ochronnych, ponieważ benzokaina może działać drażniąco na skórę. Wśród skutków ubocznych wymienia się m.in. rumień, wysypkę oraz świąd. Do bardziej nasilonych reakcji zalicza się odczyny alergiczne, pokrzywkę i kontaktowe zapalenie skóry.

Każdy pacjent sięgający po preparaty zawierające benzokainę powinien mieć świadomość, że substancja ta zastosowana na skórę może ulec wchłonięciu i przedostać się do krwioobiegu. W krótkim czasie jednak ulega procesom przemiany i jest rozkładana do kwasu p-aminobenzoesowego i aminoalkoholu, które następnie są wydalane przez nerki wraz z moczem.

W celu zachowania parametrów i cennych właściwości benzokainy, należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych opakowaniach, chronić przed negatywnym działaniem światła słonecznego, wilgocią i działaniem wysokiej temperatury.  

Sprawdź, gdzie kupić benzokainę do badań i rozwoju!

W sklepie internetowym CristalChem sprzedajemy wyłącznie certyfikowane odczynniki chemiczne, pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł. Wszystkie produkty są pochodzą od sprawdzonych, renomowanych producentów. Dzięki temu nasi klienci mogą kupić certyfikowaną benzokainę w proszku oraz wiele innych substancji, z których z powodzeniem korzystają profesjonaliści i naukowcy podczas prowadzenia eksperymentów i badań naukowych. Jeśli szukasz produktów, których jakość i czystość została potwierdzona – wybierz ofertę CristalChem. Gwarantujemy sprawną i bezpieczną wysyłkę zamówień pod wskazany adres. Skorzystaj z konsultacji z naszymi doradcami, jeśli masz wątpliwości, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni. Przekonaj się o najwyższej jakości, jaką zapewnia CristalChem!

Nr CAS: 94-09-7