Mannitol / D-Mannitol czysty.

W sklepie internetowym CristalChem sprzedajemy czysty Mannitol w proszku. Produkt dostępny jest w różnych pojemnościach, dzięki czemu nasi klienci mogą wybrać opcję, która odpowiada ich zapotrzebowaniu. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszym asortymentem!

Rozwiń/zwiń

Czym jest mannitol?

Co to jest mannitol? To alkohol cukrowy w formie białego, krystalicznego, bezwonnego proszku. Jest odczynnikiem chemicznym wykorzystywanym przez profesjonalistów i naukowców do badań i eksperymentów w laboratoriach. Stosowany jest także w przemyśle farmaceutycznym. 

Istnieje wiele metod pozyskiwania mannitolu, ale zdecydowanie najczęściej otrzymywany w efekcie przeprowadzenia procesu hydrolizy sacharozy lub redukcji glukozy. Jest naturalnie produkowany przez wiele roślin, w tym grzyby, glony, owoce i warzywa. Mannitol można uzyskać również wykorzystując syntezę wielu innych związków chemicznych. Wykorzystując przemysłowe metody produkcji, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków, z uwzględnieniem właściwej temperatury, odpowiedniego ciśnienia i optymalnego stężenia katalizatorów.

Mannitol – właściwości

Mannitol to substancja higroskopijna, co oznacza, że posiada zdolność do wiązania się z wodą. Wyróżnia go stabilność termiczna oraz zdolność do tworzenia eutektyków. Te właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się on w wielu zaawansowanych aplikacjach. To profesjonalny odczynnik chemiczny, którego cenne właściwości są wykorzystywane w badaniach naukowych, a szczególnie w procesach osmoregulacji, stresu oksydacyjnego, czy funkcji błon śluzowych.

Mannitol – działanie i możliwości zastosowania

Jakie działanie wykazuje mannitol? W chemii analitycznej znajduje zastosowanie jako osuszacz, substancja odniesienia oraz służy do oznaczania pojemności cieplnej. Syntetyczna forma mannitolu może być wykorzystywana jako dodatek do żywności (substancję tę oznacza się symbolem E421). Stosowany jest przede wszystkim w roli środka nadającego słodki smak.

Mannitol wykorzystywany jest także w roli:

  • wypełniacza,
  • stabilizatora,
  • środka wiążącego.

Krystaliczna, biała substancja znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. To cenny składnik wielu mydeł, szamponów, kremów i balsamów do pielęgnacji. Ze względu na wspomniane wcześniej właściwości higroskopijne, wykorzystywany jest głównie w kosmetykach o działaniu nawilżającym. Mannitol wykazuje zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, co ma znaczenie dla utrzymania optymalnego poziomu nawilżenia skóry i włosów. Składnik ten może ponadto korzystnie wpływać na objętość pasm i ułatwiać układanie fryzury.

Zastosowanie mannitolu w lecznictwie

Substancja ta znajduje zastosowanie także w lecznictwie, ponieważ wykazuje m.in. działanie moczopędne. Wśród wskazań do stosowania mannitolu wymienia się m.in. skąpomocz, zatrucia, czy obrzęki.

Jego działanie polega na zwiększaniu ciśnienia osmotycznego płynu pozakomórkowego. Konsekwencją tego jest przenikanie wody z wnętrza komórek do płynu śródmiąższowego oraz osocza. W efekcie dochodzi do zmniejszenia ilości wody, obniżenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a także obniżenia ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej i redukcji obrzęków.

Poznaj bliżej ofertę sklepu internetowego CristalChem!

Kupisz u nas wyłącznie produkty wytworzone z uwzględnieniem rygorystycznych norm. W starannie skomponowanej ofercie sklepu internetowego Cristal Chem znajdziesz szeroki wybór preparatów o wielu możliwościach zastosowania. Możesz wykorzystać je w swojej pracy naukowej! Odczynniki chemiczne pozwalają ustalić wyniki konkretnych reakcji oraz mogą być wykorzystywane w procesie produkcji innych substancji.

Nr CAS: 69-65-8