Mentol Krystaliczny – Kryształki Mentolowe

Czy wiesz, czym jest mentol i jakie właściwości ma ta substancja? Znajduje szerokie zastosowanie w branży, farmaceutycznej i kosmetycznej, a także perfumeryjnej jako aromatyzator. Wykorzystywany jest także jako kryształki do sauny, które uprzyjemniają każdy relaksujący seans. Wybierz aromatyczną esencję przynoszącą orzeźwienie.

Rozwiń/zwiń

Co to jest mentol i jak się go pozyskuje?

Mentol to naturalna substancja, która występuje w olejkach wielu różnych roślin, m.in. mięty polnej, mięty pieprzowej, a także w olejkach eterycznych z melisy, bazylii, lawendy, szałwii. Mentol krystaliczny jest związkiem organicznym, należącym do grupy alkoholi terpenowych. Może być pozyskiwany zarówno ze źródeł naturalnych, jak i otrzymywany poprzez syntezę chemiczną i biochemiczną. Pierwszym etapem procesu jego pozyskiwania jest uzyskanie olejku miętowego, w którym zawartość mentolu wynosi 30-50%. Następnie substancja ta poddawana jest procesowi destylacji frakcyjnej. Mentol oddzielany jest od pozostałych składników olejku, a następnie oczyszczany. Po jego schłodzeniu następuje odwirowanie, a w konsekwencji powstają kryształki mentolu.

Właściwości i możliwości zastosowania mentolu

Mentol jest substancją posiadającą wiele cennych właściwości. Znajduje szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Wykorzystywany jest do produkcji produktów kosmetycznych, tj. kremy, balsamy, pomadki do ust, szampony i żele myjące. Jest także składnikiem używanym w celu aromatyzacji chusteczek oraz innych środków higienicznych, czy past do zębów. Dodawany jest do proszków do prania, płynów do naczyń, odświeżaczy i zapachów do samochodów.

Mentol krystaliczny z powodzeniem stosowany jest w aromaterapii! Kryształki mentolowe do sauny to jedno z niedawno odkrytych możliwości wykorzystania ich dobroczynnych właściwości. Substancja ta wykorzystywana podczas sesji saunowych wywołuje uczucie chłodu i świeżości, ale jednocześnie nie prowadzi do zmiany temperatury ciała. Charakterystyczny dla mentolu efekt ochłodzenia skóry wynika z aktywacji sensorycznych neuronów. Mentol to związek lotny i to właśnie dlatego efekt chłodzenia jest wyłącznie krótkotrwały.

Kryształki mentolowe do sauny mają charakterystyczny miętowy zapach. Intensywna woń odświeża i pozwala efektywnie się zrelaksować w przyjemnym otoczeniu. Kryształki mentolowe do inhalacji zawsze powinny być stosowane w bezpiecznym stężeniu z polecenia specjalisty, ponieważ w zbyt dużej ilości mentol może wykazywać działanie drażniące.

Kryształki mentolu do sauny

Jak używać kryształki mentolu do sauny? W celu rozpuszczenia kryształków produkt dodawany jest do wody, którą następnie polewane są gorące kamienie. W efekcie dochodzi do uwolnienia mentolu wraz z parą wodną. Pomieszczenie wypełnia się odświeżającym, orzeźwiającym aromatem. Mentol krystaliczny do sauny udoskonali każdy seans, a chwile w niej spędzone stają się prawdziwą przyjemnością. To moment relaksu, odprężenia, ukojenia i orzeźwienia. Kryształki dostarczają świeżości i pozwalają oczyścić pomieszczenie z innych zapachów.

Jak działają kryształki do sauny zawierające mentol?

W literaturze znajdujemy potwierdzenie, że mentol może pomóc udrożnić nos i ograniczyć występowanie kaszlu. Znajduje także zastosowanie w produkcji maści i kremów o właściwościach znieczulających. Zastosowany w odpowiedniej ilości może także zmniejszać podrażnienie błon śluzowych, dzięki czemu będzie wspomagał terapię i przynosił ulgę osobom z zatkanym nosem i zatokami. Udowodniono, że olejek z mięty pieprzowej, a szczególnie jego główny składnik, czyli mentol, może wykazywać także działanie przeciwbakteryjne. Wykorzystywany jest także jako substancja o działaniu znieczulającym i dezynfekującym.

Należy zachować umiar i ostrożność, stosując kryształki do sauny, a zawsze przed zastosowaniem zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi producenta. Choć mentol do sauny może korzystnie wpływać na samopoczucie, to jego nadmiar może okazać się niebezpieczny. Zbyt duża ilość tego składnika może doprowadzić do podrażnienia oczu lub dróg oddechowych.

Jaki mentol do sauny wybrać?

Kryształki do sauny o aromatycznym, intensywnym i orzeźwiającym zapachu to doskonały pomysł, aby urozmaicić seans w saunie. Osoby korzystające z tej formy relaksu często decydują się właśnie na mentol do sauny, ponieważ odświeżający zapach pozwala im zrelaksować się, poczuć świeżość i przyjemny chłód.

Mentol krystaliczny dostępny w CristalChem to produkt certyfikowany – przeznaczony do użytku profesjonalnego. Wszystkie produkty, które znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego, zostały pozyskane z surowców najwyższej jakości. Proces ich produkcji jest starannie monitorowany. Przestrzegamy wszystkich rygorystycznych wymogów, aby nasi klienci mogli korzystać z najlepszych produktów, spełniających ich oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów dostępnych na naszej stronie internetowej. Wybierz zaufanego sprzedawcę!

Nr CAS: 2216-51-5

Źródła:

  1. Adaszyńska M., Swarcewicz M. Wybrane substancje chłodzące stosowane w kosmetykach. Wiadomości chemiczne, 2012, 66, 5-6.
  2. Wawer I., Paradowska K. Naturalne czy syntetyczne? Fitoterapia i fitochemia jako inspiracja dla syntezy organicznej związków naturalnych. Dostęp online: https://apcz.umk.pl/HERB/article/view/39750/33113 [23.09.2023]