Benzokaina

Szukasz odczynników chemicznych dobrej jakości? Zwróć uwagę na produkty dostępne w tej kategorii naszego sklepu internetowego. Benzokaina to jedna z powszechnie wykorzystywanych substancji w laboratoriach chemicznych. Sprawdź, jakie są jej właściwości i możliwości zastosowania.

Rozwiń/zwiń

Benzokaina – działanie i właściwości

Benzokaina to proszek o ograniczonej rozpuszczalności w wodzie. Dobrze rozpuszcza się natomiast w rozpuszczalnikach organicznych (np. w etanolu, metanolu, acetonie, kwasie octowym). Jest to substancja o białym lub lekko żółtym zabarwieniu. Wyróżnia ją także słaby zapach i gorzki smak.

Działanie benzokainy polega na blokowaniu przewodnictwa impulsów nerwowych, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia odczuwania dolegliwości bólowych. Dzieje się tak, ponieważ substancja ta blokuje kanały sodowe w błonach komórkowych, co z kolei uniemożliwia przepływ jonów sodowych, wpływając w ten sposób na ograniczenie przewodzenia impulsów nerwowych.

Efektem tej reakcji jest znieczulenie miejsca, w którym zastosowany został preparat z benzokainą. Obszar ten staje się zdecydowanie mniej wrażliwy na bodźce, co dla pacjenta oznacza redukcję uciążliwych dolegliwości, tj. ból i dyskomfort.

Różne możliwości zastosowania benzokainy

Benzocainum to związek wykorzystywany głównie w lecznictwie. Znajduje zastosowanie w leczeniu różnych chorób skóry (np. atopowe zapalenie skóry), w redukcji uciążliwości objawów pojawiających się po ukąszeniach owadów, a nawet w leczeniu oparzeń słonecznych. Wykazuje działanie łagodzące symptomy, takie jak uciążliwe swędzenie i pieczenie skóry. Jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i jest częstym składnikiem produktów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego:

  • maści,
  • żeli,
  • kremów,
  • płynów,
  • aerozoli.

Preparaty te zazwyczaj mogą być nakładane bezpośrednio na skórę.

Benzokaina wykorzystywana jest w wielu procedurach diagnostycznych i terapeutycznych. Stosuje się ją podczas zabiegów chirurgicznych, pobierania krwi, wstawiania cewników oraz celem uśmierzenia bólu związanego z urazami i oparzeniami skóry. Nie można jednak używać preparatów z benzokainą na otwarte rany, owrzodzenia oraz na powierzchnie ciała pozbawione naskórka.

To nie wszystkie możliwości zastosowania benzokainy! Poza lecznictwem używa się jej również w akwarystyce – anestezyna w postaci roztworu etanolowego 10% po dodaniu do wody działa ogłuszająco na ryby (efekt ten utrzymuje się przez około 10-15 minut). 

Warto dodać, że omawiana substancja wykorzystywana jest także do produkcji prezerwatyw. Na wewnętrzną ich stronę nanoszona jest niewielka ilość benzokainy. Zadaniem tego związku jest opóźnienie ejakulacji u mężczyzn, co wiąże się z przedłużeniem czasu trwania stosunku płciowego. Dlaczego tak się dzieje? Jak wspomnieliśmy, anestezyna jest składnikiem o działaniu znieczulającym, co w tym przypadku pozwala skutecznie zredukować wrażliwość penisa.

Benzokaina – skutki uboczne

Czy benzokaina może wywoływać skutki uboczne? Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się przede wszystkim nadwrażliwość na działanie tego składnika. Może wystąpić rumień, wysypka lub świąd. U pacjentów z nadwrażliwością mogą pojawić się bardziej nasilone reakcje, do których zalicza się miejscowe odczyny alergiczne, pokrzywkę, kontaktowe zapalenie skóry. Pojawia się zatem pytanie, jaka jest dawka maksymalna benzokainy? Nie określono górnej granicy, zatem sięgając po konkretne produkty, zawsze należy stosować się do zaleceń chemika lub specjalisty z danej dziedziny.

Benzokaina zastosowana miejscowo na skórę, może wchłonąć się w miejscu jej podania. Wówczas przedostaje się do krwioobiegu i w krótkim czasie ulega przemianie – jest rozkładana do kwasu p-aminobenzoesowego i aminoalkoholu. Produkty te są następnie wydalane przez nerki wraz z moczem.

Benzokaina do Badań i Rozwoju – kupisz ją w sklepie CristalChem!

Dlaczego benzokaina jest tak popularną i powszechnie wykorzystywaną substancją? Głównym powodem jest fakt, że składnik ten nadaje się do zastosowania w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a także spożywczym. W przemyśle chemicznym benzokaina może być używana jako surowiec do syntezy innych związków chemicznych, a także jako składnik w różnych procesach. 

Gdzie kupić benzokainę? Substancję tą sprzedaje wielu różnych producentów i dystrybutorów. Zachęcamy jednak, aby wybierać produkty pochodzące od renomowanych, zaufanych dostawców. W ofercie sklepu internetowego CristalChem znajdziesz nie tylko benzokainę do badań i rozwoju, ale także szeroki wybór innych odczynników chemicznych nadających się do licznych zastosowań. Chętnie korzystają z nich profesjonaliści, badacze i naukowcy prowadzący eksperymenty w laboratoriach chemicznych. Mając dostęp do czystych substancji wysokiej jakości mogą prowadzić skrupulatne obserwacje i opracowywać nowe receptury skutecznych preparatów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszym asortymentem! Gwarantujemy dostęp do produktów pochodzących od najlepszych dostawców. Starannie zabezpieczamy towar i sprawnie wysyłamy pod wskazany adres, aby nasi klienci mogli cieszyć się zakupami!

Nr CAS: 94-09-7