Olejek eteryczny z mięty polnej – niezwykłe właściwości i zastosowania

Olejek eteryczny z mięty polnej (Mentha arvensis) od dawna zdobywa uznanie ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne i szeroki wachlarz zastosowań. Znany również jako dzika mięta, ten niepozorny roślinny skarb posiada unikalne cechy, które sprawiają, że warto go bliżej poznać. W niniejszym artykule przyjrzymy się historii, właściwościom oraz produktom, w których występuje olejek eteryczny z mięty polnej.

Historia mięty polnej

Mięta polna to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, który rośnie dziko na obszarach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jej zastosowanie w medycynie ludowej sięga czasów starożytnych, gdzie była wykorzystywana do leczenia układu oddechowego, a także jako środek przeciwbólowy.

Właściwości olejku eterycznego z mięty polnej

Olejek eteryczny z mięty polnej zawiera wiele składników aktywnych, takich jak mentol, menton, limonen czy pulegon, które przyczyniają się do jego leczniczych właściwości. Są to m.in.:

  • działanie przeciwbólowe – mentol obecny w olejku wykazuje działanie przeciwbólowe, dzięki swoim właściwościom chłodzącym i uspokajającym;
  • właściwości przeciwzapalne – olejek z mięty polnej może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry oraz stawów;
  • działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe – olejek z mięty polnej wykazuje działanie przeciwko niektórym bakteriom i wirusom, co może wspierać zdrowie układu odpornościowego;
  • wpływ na układ oddechowy – dzięki działaniu mentolu, olejek z mięty polnej może przynieść ulgę w przypadku zapalenia gardła, kaszlu czy kataru.

Przykładowe produkty z olejkiem eterycznym z mięty polnej

Olejek eteryczny z mięty polnej znajduje zastosowanie w wielu produktach, zarówno tych przeznaczonych do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oto niektóre z nich:

  • aromaterapia – olejek z mięty polnej jest stosowany jako dodatek do kominków aromatycznych, dyfuzorów czy lamp olejkowych, ze względu na swoje orzeźwiające, oczyszczające i energetyzujące właściwości;
  • produkty do higieny jamy ustnej, takie jak płyny do płukania ust, pasty do zębów czy żelki na ból dziąseł, zawierające olejek eteryczny z mięty polnej, pomagają przeciwdziałać zapaleniu dziąseł oraz zapewnić uczucie świeżości;
  • preparaty do kąpieli, takie jak sól, kule czy olejki do kąpieli, z olejkiem eterycznym z mięty polnej, mogą przyczynić się do relaksacji, regeneracji sił oraz poprawy samopoczucia.

Olejek eteryczny z mięty polnej to niezwykle wszechstronny i cenny surowiec, którego właściwości zdrowotne i zastosowania docenia współczesna kosmetologi. Warto zatem mieć go na uwadze, poszukując naturalnych i skutecznych rozwiązań w dbaniu o zdrowie i urodę.

Olejek eteryczny z mięty polnej – gdzie kupić?

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zakupem wysokiej jakości naturalnego olejku eterycznego o zapachu mięty polnej, zachęcamy odwiedzić nasz sklep internetowy:
https://cristalchem.pl/produkt/olejek-eteryczny-bio-premium-field-mint-10ml/