Czy kofeina w proszku może być w 100% naturalna? Jak powstaje i czy jest bezpieczna?

Naturalne źródła kofeiny

Kofeina, pod postacią metyloksantyny, występuje w około 63 gatunkach roślin, m.in. w ziarnach kawy, herbacie, ziarnach kakaowca, guaranie i yerba mate.

Kawa

Kawa to najbardziej znane źródło kofeiny. Ilość kofeiny w kawie zależy od wielu czynników, np. rodzaju krzewu kawowca, z którego pochodzą ziarna. Najbardziej popularne rodzaje to arabica i robusta. Większa zawartość kofeiny znajduje się robuście. Czynnikiem, od którego zależy ilość kofeiny jest również sposób wypalania kawy. Im jaśniejsze ziarna kawy, tym mają więcej kofeiny.

  • Espresso (25-35 ml) – ok. 65 mg kofeiny.
  • Kawa parzona (200 ml) – ok. 70-140 mg kofeiny
  • Cappuccino (250 ml) – ok. 65 mg kofeiny
  • Kawa rozpuszczalna (250 ml) – 50-80 mg kofeiny

 

Guarana

Guarana jest krzewem, który występuje w Ameryce Południowej, w Dolinie Amazonii. Zawiera największą ilość kofeiny ze wszystkich roślin uprawnych – od 3,6% do 5,8%.trzykrotnie więcej niż kawa. 

 

Yerba mate

Yerba Mate jest napojem przyrządzanym z Ostrokrzewu paragwajskiego. Zawartość kofeiny w Yerba Mate to od 14-22mg/200ml naparu.

 

Zielona herbata

Zielona herbata przyrządzana jest z liści herbaty chińskiej Camellia sinensis. Zawartość kofeiny w zielonej herbacie szacuje się na ok. 170mg/litr naparu.

 

Jak powstaje kofeina w proszku?

Są dwa sposoby, aby uzyskać kofeinę w formie sproszkowanej:

  • może być otrzymywana naturalnie – głównie z kawy i guarany.
  • może być produkowana syntetycznie – uzyskuje się ją przy użyciu środków chemicznych.

Metoda naturalna polega na odfiltrowaniu wody, dlatego mówimy, że jest to kofeina bezwodna. Powstaje w ten sposób skrystalizowany proszek, który jest bardzo skoncentrowany: jedna łyżeczka bezwodnej kofeiny odpowiada kofeinie w prawie 30 filiżankach kawy.

Naturalna kofeina bezwodna w proszku jest najczystszą z możliwych postaci z uwagi na jej wielokrotną rafinację, krystalizację i filtrację. Dzięki tym procesom w trakcie produkcji usuwana jest większość zbędnych substancji.

 

Zalety naturalnej kofeiny bezwodnej

  • naturalna kofeina powoduje, że pobudzenie wzrasta stopniowo, dłużej się utrzymuje, a jego spadek jest powolny i łagodny
  • można ją dodać do ulubionych koktajli lub napojów
  • jest w 100% naturalna i silnie skoncentrowana, przez co niezwykle wydajna
  • łatwiej jest dostosować właściwą dawkę, w porównaniu do spożycia, np. kawy

 

Jak należy przyjmować naturalną kofeinę bezwodną?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że spożycie kofeiny, w wysokości około 400 mg kofeiny dziennie, może być częścią zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Należy jednak pamiętać, że jest to wyższa granica spożycia naturalnej kofeiny bezwodnej w ciągu doby. Każdy organizm będzie miał inny próg zapotrzebowania dziennego na ten suplement.

Kofeinę w formie proszku można wygodnie dodać do swoich ulubionych napojów lub koktajli.

Naturalną kofeinę bezwodną można szybko i bezpiecznie zakupić w sklepie internetowym www.cristalchem.pl.

Dostępne są poniższe warianty tego produktu:

100g – 64,99zł

250g – 89,99zł

500g – 149,99

1000g – 269,99

5kg – 1299,99zł

10kg – 2499,99 zł.